BU ŞAM TATLISI TARİFİNİ YILLARCA ARADIM

Çok kereler deneyip istediğim gibi olmadığı için vaz geçtiğim şam tatlısi için şu tarifi buldum.Deneyin sizde enfes...

Mayıs 2008 Çarşamba

Şam Tatlısı

Malzemeler:
1 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Un
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Çay Kaşığı Karbonat 'tepeli'
1 Yemek Kaşığı Margarin
100 gr. Tuzsuz Fıstık İçi
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Su
1/2 Limon Suyu
30 cm. Çapında Tepsi

Ön hazırlık:
Tencereye, 2 Su bardağı şeker, 2 Su bardağı su konulacak, karıştırılacak. Ocak ısısı, normal ısı ayarında olacak. Şıra kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı ayarına alınacak. Şıra, bu ısı ile 5 dakika kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek, şıra 1 dakika daha
kaynatıldıktan sonra ocak söndürülecek. Şıra soğumaya bırakılacak. Bu tatlı için saç, aliminyum veya teflon tepsi kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Tepsi, margarin eritilerek bir güzel yağlanacak. Fıstık içleri, kabuklarından ayrılacak.

Maharetini Göster:
Malzeme karıştırma kabı içerisine, 1 Su bardağı yoğurt, 1 Su bardağı toz şeker konulacak, spatula veya kaşık ile karıştırılacak. Toz şeker yoğurt'a bir güzel yedirilecek. Üzerine, 1 Su bardağı irmik katılacak, karıştırılacak. 1 Su bardağı un, elek içerisine alınacak ve üzerine, 1 Çay kaşığı tepeli yemek sodası da denilen, karbonat ilave edilecek. Un, elekten karıştırma kabına elenerek ilave edilecek. Bütün malzemeler, çok iyi bir şekilde karıştırılacak. Karışım başlangıçta çok sıvı olacak, bu normaldir. Karışım, yağlanmış tepsi içerisine yayılacak. Hamurun üzeri, el ıslatılarak veya bir spatula ile düzeltilecek. Bu halde tepsi, 20 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde, iç fıstıklar tercihinize göre hamur yüzeyine dizilecek. Bu işlem sonrası tepsi, 180 derece önceden ısıtılmış fırının orta rafına konulacak, 30 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde, tepsi fırından alınacak ve çok keskin bir bıçak ile dilimlenecek. Üzerine soğuk veya ılık şıra verilecek, tepsi soğuduktan sonra Şam Tatlınız, güzel tatlı, servise hazır. Sonrası malum.
'Kolay Gelsin'
www.klasiktatlar.blogspot.com Sitesinden alınmıştır.Arkadaşıma teşekkürlerimle...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !